გაკვეთილის გეგმის
ფორმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
რა ძირითად პრინციპს ეფუძნება
ცხოველების კლასიფიკაცია?
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური, მე-5 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არის 32 მოსწავლე , 2 არის
სსსმ მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალურობა
|
ცხოველების მრავალფეროვნაბა მათთვის ცნობილია, მაგრამ არ იციან რა პრინციპით
ხდება მათი დაჯგუფება, იციან ცოცხალი ორგანიზმების ზოგადი ნიშნები და მცენარეთა
კლასიფიკაციის პრინციპები ახლა კი გაეცნობიან ცხოველების არსებულ ჯგუფებს.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
ბუნ.V.2.მოსწავლეს
შეუძლია ხერხემლიანი
ცხოველების ძირითადი ორგანოების მათ ფუნქციებთან დაკავშირება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· სვამს კითხვებს,
იკვლევს და აანალიზებს, თუ რა მთავარი ნიშნით განსხვავდებიან ხერხემლიანები სხვა
ცხოველებისაგან;
· იყენებს გამოსახულებიან
ბარათებს და ხერხემლიანთა ძირითად შინაგან ორგანოებს განალაგებს
მათი ურთიერთმიმართების მიხედვით;
ის ტექნ. V.5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ინფორმაციის მოძიებისას
და კვლევის პროცესში.
მოსწავლეებს განუვითარდებათ
შემდეგი უნარ-ჩვევები: დაკვირვება,
ანალიზის, დასკვნის გამოტანის, აღწერის, მსჯელობის.
მოსწავლეები შეძლებენ : ცხოველების დაჯგუფებას კლასიფიკაციის მიხედვით.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან სიცოცხლის ძირითადი ნიშნები და უკვე შესწავლილი აქვთ
მცენარეათა კლასიფიკაცია, მისი ძირითადი
პრინციპები
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული შეფასების რუბრიკებით: საკლასო აქტივობაში, გამოვიყენებ
როგორც განმსაზღვრელი ისე განმავითარებელი შეფასებას
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღანელო: ბუნება მე-5კლასი , ავტ. მ.
ბლიაძე, რ. ახვლედიანი, დ. კერესელიძე
სურათები , კომპიუტერი და პროექტორი,
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
1.
პროვოცირება
(5 წთ.) გონებრივი იერიში
ცხოველების
რომელი ორგანოები იცით და რა ფუნქციას ასრულებენ ისინი?
2. მინი
ლექცია -პრეზენტაციის საშუალებით (5-7წთ.)
3. ფრონტალური
გამოკითხვა, წინარე ცოდნის გააქტიურება (5-7წთ.)
რა არის სიცოცხლის
ძირითადი ნიშნები?
ჩამოთვალეთ
მცენარეთა ძირითადი ჯგუფები?
რომელი მცენარეებია ყვავილოვანი და რომელი წიწვოვანი?
რომელი მცენარეები
მრავლდებიან სპორებით?
რა ძირითადი
ნაწილებისაგან არის აგებული მცენარეები და რა ფუნქცია აქვს თვითვეულს?
რა საერთო აქვთ მცენარეებსა და ცხოველებს?
4. მუშაობა
წყვილებში (10წთ.)
მოახდინონ მოცემული სურათების მიხედვით ცხოველების დაჯგუფება მითითებული პრინციპით.
5. შეფასება
(3წთ.)
6. საშინაო
დავალება (2წთ)
|
გაკვეთილის გეგმის
ფორმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
უჯრედის ძირითადი ორგანოიდები
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზო საფეხური, მე-7 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არის 25 მოსწავლე, სსსმ არ არის
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალურობა
|
მათთვის ცნობილია რომ უჯრედები
არიან ცოცხალი ორგანიზმების ძირითადი საშენი და სტრუქტურული ერთეული, მაგრამ არ იციან, რა არის
უჯრედის შიგნით არსებულ თვითოეულ ორგანოიდს რა ფუნქცია გააჩნიათ.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიმართულება: ცოცხალი სამყარო
ბუნ.VII.5.მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს უჯრედზე,
როგორც ორგანიზმის აგებულებისა და
განვითარების ერთეულზე.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მსჯელობს უჯრედზე, როგორც ორგანიზმის სტრუქტურულ, ფუნქციურ და განვითარების
ელემენტარულ ერთეულზე;
ის ტექნ. V.5. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ინფორმაციის მოძიებისას
და კვლევის პროცესში.
მოსწავლეებს განუვითარდებათ შემდეგი უნარ-ჩვევები: დაკვირვება, ანალიზის, დასკვნის გამოტანის, აღწერის,
მსჯელობის.
მოსწავლეები შეძლებენ : უჯრედის ორგანოიდებისა და ფუნქციების დახასიათებას.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან სიცოცხლის ძირითადი ნიშნები და უკვე შესწავლილი აქვთ
მცენარეათა კლასიფიკაცია, მისი ძირითადი
პრინციპები
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული შეფასების რუბრიკებით: საკლასო აქტივობაში, გამოვიყენებ როგორც განმსაზღვრელი ისე განმავითარებელი შეფასებას
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღანელო: ბუნება მე-5კლასი , ავტ. მ.
ბლიაძე, რ. ახვლედიანი, დ. კერესელიძე
სურათები , კომპიუტერი და პროექტორი,
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
ცხოველების
რომელი ორგანოები იცით და რა ფუნქციას ასრულებენ ისინი?
1. მინი
ლექცია -პრეზენტაციის საშუალებით (5-7წთ.)
2. ფრონტალური
გამოკითხვა, წინარე ცოდნის გააქტიურება (5-7წთ.)
რა არის სიცოცხლის
ძირითადი ნიშნები?
ჩამოთვალეთ
მცენარეთა ძირითადი ჯგუფები?
რომელი მცენარეებია ყვავილოვანი და რომელი წიწვოვანი?
რომელი მცენარეები
მრავლდებიან სპორებით?
რა ძირითადი
ნაწილებისაგან არის აგებული მცენარეები და რა ფუნქცია აქვს თვითვეულს?
რა საერთო აქვთ მცენარეებსა და ცხოველებს?
3. მუშაობა
წყვილებში (10წთ.)
მოახდინონ მოცემული სურათების მიხედვით ცხოველების დაჯგუფება მითითებული პრინციპით.
4. შეფასება
(3წთ.)
5. საშინაო
დავალება (2წთ)
|
გაკვეთილის გეგმის მოკლე აწერა
თარიღი: 23.03.2016წ.
საგანი/პედაგოგი
|
ბუნება-ეთერ პაპუნაშვილი
|
სწავლების საფეხური, კლასი
|
დაწყებითი საფეხური, მე-56 კლასი
|
თემის სახელწოდება
|
სისხლდენები
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არის 32 მოსწავლე, არის 2 ინდივიდუალური
მიდგომების საჭირო მოსწავლე.
|
ე.ს.გ.-ით მისაღწევი შედეგები
და ინდიკატორები
|
mimarTuleba :adamiani da garemo
bun. V.9. moswavles SeuZlia jansaRi cxovrebis
wesis dacva.
bun. V.9. 1 avlens pirveladi samedicino daxmarebis
elementaruli
wesebis
flobas (mag.,msubuqi Wrilobebis damuSaveba, dazianebuli
kidurebis
dafiqsireba, sisxldenis SeCereba) simulaciuri
TamaSis dros;
|
გაკვეთილის მიზნები
|
მოსწავლეები შეძლებენ სისხლდენების დახასიათებას და მათ შედარებას- გარჩევას,
პირველადი დახმარების აღმოჩენას აღნიშნული დაზიანებების დროს.
|
წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეება იციან როგორ და რა ამოძრავებს სისხლს,მისი ფუნცქიები.არჩევენ სისხლძარღვთა სამ ტიპს,
იციან მათი განმასხვავებელი ნიშნები.
|
გაკვეთილის მიმდინარეობა (აქტივობები და დრო),კლასის ორგანიზაციის ფორმები
|
საორგანიზაციო საკითხები:დასწრებაზე აღრიცხვა , მოსწავლეთათვის თემისა და შეფასების გაცნობა(2წთ.)
გაკვეთილის I ფაზა
აქტივობა 1. პროვოცირება
(5წთ.)(მთელი კლასი)
ივსება დაფაზე დახაზული სქემა
:ვიცი/მინდა ვიცოდე/რა ვისწავლე
აქტივობა 2. წინარე ცოდნის გააქტიურება
,საშინაო დავალებასთან ერთად ფრონტალური კითხვა-პასუხით:(5წთ.-მთელი კლასი)
1.რით ამარაგებს სისხლი ორგანიზმს?
2.სად მოძრაობს სისხლი?
3 .რა ამოძრავებს სისხლს სისხლძარღვებში?
4.როგორი ორგანოა გული?
5.სად მდებარეობს ადამიანში გული?
6. რის მიხედვით განსხვავდებიან სისხლძარღვები?
7.რა ეწოდება გულიდან გამომავალ სისხლძარღვს,როგორი სისხლია მასში?
8. რა ეწოდება გულში შემავალ სისხლძარღვს,როგორი სისხლია მასში?
9.რომელი ტიპის სისხლძარღვია
მეტი ორგანიზმში?
10.რა ჰქვია პერიფერიული სისხლძარღვის რხევას, რომელსაც თითის დაჭერისას
შევიგრძნობთ და ვითვლით?
გაკვეთილის
II ფაზა (30წთ)
სიღრმისეული
წვდომა
აქტივობა
3. მინი ლექცია
(5წთ. მთელი კლასი)
ახსნა სლაიდ შოუს
გამოყენებით:სისხლდენის განმარტება,
რამდენი ტიპის სისხლდენა არსებობს,პირველადი დახმარების აღმოჩენა,მათი დახასიათება
და ერთმანეთისაგან გარჩევა.
აქტივობა
4. მუშაობა წიგნზე (10წთ.-მთელი კლასი)
შესაბამისი მასალის აბზაცებით კითხვა და გარჩევა.
აქტივობა 5.
(10წთ.--მუშაობა წყვილებში)
მოსწავლეებს გაკვეთილის დაწყებამდე
წინასწარ დარიგებული ინფორმაციის დახარისხება
სისხლდენების ტიპისა და პირველი დახმარების მიხედვით. ეს ინფორმაციაა:
1.ზიანდება წვრილი სისხლძარღვი
2.ჭრილობიდან წვეთ-წვეთი სისხლი ჟონავს
3.სისხლდენა ჩერდება თავისით
4.საკმარისია ჭრილობის იოდით
ან სპირტით
დამუშავება
5.არ წარმოადგენს სიცოცხლისთვის საშიშროებას
6.შეუჩერებელ ნაკადად მოდის მუქი წითელი ფერის სისხლი
7.დაზიანებულია საშუალო კედლის სისქის მქონე სისხლძარღვი
8.საკმარისია დამწოლი ნახვევის დადება
9.ზოგჯერ საჭირო ხდება ლახტის
დადება
10.ზიანდება სქელი კედლის მქონე სისხლძარღვი
11.ჭრილობიდან მოდის ალისფერი სისხლი
12. ჭრილობიდან სისხლი მოდის შადრევანივით
13.სიცოცხლისათვის ძალზედ საშიშია
14. სისხლდენის შეჩერება შესაძლებელია მხოლოდ ლახტის დადებით
15. ლახტი ედება ჭრილობის ზემოთ
ამის შემდეგ ხდება დახარისხებული
ინფორმაციის შესწორება და გარჩევა , საჭიროებიდან
გამომდინარე. (5წთ.--მთელი კლასი)
სსსმ მოსწავლეებს ეძლევათ ინდივიდიალური დავალებები და კითხვები.
გაკვეთილის
III ფაზა
რეფლექსია 4წთ.(მთელი კლასი)
ვიცი/მინდა ვიცოდე/რა ვისწავლე ---
სქემაში მესამე სვეტის შევსება: რა
ვისწავლე, მიღებული ცოდნის შეჯამება.
აქტივობა 6. საშინაო დავალება
(1წთ.)
მოსწავლის წიგნიდან ტექსტი:
,,სისხლდენები ’’ ,
174გვ.
დასაწერად: მოსწავლის რვეულიდან 60-61გვ. შემდეგი
სავარჯიშოები: 9.5, 9.7 და 9.8.
|
შეფასება
|
(2წთ. )
განმავითარებელი (ზოგადი სიტყვიერი კომენტარი) და განმსაზღვრელი შეფასება.
წინასწარ შემუშავებული საკლასო აქტივობის
შეფასების რუბრიკის საშუალებით.
|
რესურსები
|
ჟურნალი,დაფა,მარკერი, კალამი
, ძირითადი სახელმძღვანელო--ბუნება მე-5 კლასი
ბაკურ-სულაკაურის გამომცემლობა
(2011წ.),საბახის ფურცლები ,ფერადი წებოვანი ქაღალდები,კომპიუტერი, პროექტორი
|
მასწავლებლის
თვითშეფასება
№
|
კრიტერიუმები /ქულები
|
1
|
2
|
3
|
1
|
გაკვეთილის მიზანი გასაგები, კონკრეტული და რეალისტური იყო
|
|||
2
|
გამოყენებული
მეთოდები და აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას
|
|||
3
|
გაკვეთილის
მსვლელობისას სწორად გადავანაწილე დრო
|
|||
4
|
გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში
|
|||
5
|
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას
|
|||
6
|
გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებობები
|
|||
7
|
ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხისგასაცემად
|
|||
8
|
მივეცი
საშუალება მოსწავლეებს გამოეთქვათ საკუთარი მოსაზრებები
|
|||
9
|
ვიყენებდი აქტიური მოსმენის ტექნიკას
|
|||
10
|
ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს
|
|||
11
|
ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას
|
|||
12
|
შეფასების შედეგად მიღებული შედეგები შეესაბამებოდა მიზანს
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий